Vyhledávání


Aoi Bungaku Series

16.10.2013 14:39

Japonský název: 青い文学シリーズ
Alternativní název: Blue Literature
Dílů: 12
Rok: 2009
Žánry: horor, drama, psychologické
Studio: Madhouse Studios
Oficiální stránky: 青い文学シリーズ
Děj:
Masato Sakai nás provede šesti literárními díly, které jsou možná staršího data, ale stále jsou to mistrovská díla, která stojí za to si připomenout.

 

 

Dazai Osamu – Selhání

„Žít je ostudné.''
„Chci umřít. Ale jen hlupáci se opakují.''

 

Youzou Ooba žije už od dětství šaškovský život, protože neví, jak má zapadnout mezi normální lidi. I přes nesouhlas otce odejde vystudovat umění, na které mu však chybí talent. Hodně se zaplétá nejen s policií, ale i se ženami, které ho pro jeho krásnou tvářičku zbožňovaly už jako malého. Se svojí milenkou se pokusí o sebevraždu, pro něj však skončí neúspěšným pokusem. Oddá se tedy pití, střídání jedné ženské za druhou, aby se zbavil přízraků, které ho pronásledují.

Dílo Selhání je považováno za Dazaiův životopis, Daizai byl ztotožněním Youzoua. Ani on nebyl svatý, často holdoval drogám, alkoholu a ženám, načež jeho život skončil ve 38 letech sebevraždou.

 

 

Sakaguchi Ango - V lesích pod rozkvetlými sakurami

„Když něco chceš, řekni, že to chceš, a když něco nenávidíš, řekni, že to nenávidíš.“
„Pod rozkvetlými sakurami leží tajemství. Ani teď nikdo neví, co to je.''

 

Shigemaru je loupežník, který žije s několika manželkami v horách. Při jednom ,,lovu kořisti‘‘ se dostane na hluboké místo lesa, kde kvetou sakury. Jejich okvětní lístečky padají jako sníh a on na ten výjev a pocity, které při pohledu na ně měl, nemůže dostat z hlavy. Den na to se setká s krásnou městskou paní, do které se na první pohled zamiluje. Když ji však přivede do svého domu, poručí mu, aby zabil své bývalé manželky, které u něj bydlí. Shigemaruovi se náhle vrací pocit, které měl při pohledu na třešňové stromy…

Sakaguchi Ango vychází z vlastní zkušenosti, kterou získal za 2. světové války, kdy se tehdy pod rozkvetlými sakurami spalovala těla obětí. Rozhodl se proto pro netradiční román, kdy milované stromy sakur ukazuje jako něco, na co když se zahledíte, stane se z Vás jiný člověk.

 

 

Natsume Souseki – Kokoro

Mladý student (učitel) žije v podnájmu v domě jedné starší paní a její dcery. Lepší společnost si ani nemůže přát a tak se rozhodne, že je požádá o azyl pro svého kamaráda K, který studuje a zároveň si přivydělává na stavbě. Paní domácí nechce, ale po dlouhém přemlouvání a slibování, že si K na slečnu nic nedovolí, svolí a nechá K bydlet v propojovacím pokoji se zahradou. Všechno jde ale jinak, než si sensei představuje a stále více věcí naznačuje tomu, že K a slečna spolu něco mají. Paní domácí však přislíbí svoji dceru senseiovi. Na konci léta už je K rozhodnutý a spáchá sebevraždu.

Druhá část příběhu obsahuje verzi K, která v knize není. Neodehrává se v létě, jako původní příběh, ale v zimě a mimo toho je tam pár věcí úplně jinak.

 

 

Dazai Osamu - Utíkej, Mele

„Je těžší být tím, kdo čeká? Nebo být tím, kdo nechává ostatní čekat?''

 

Známý spisovatel a autor divadelních her Takada dostane jako další úkol přepsat starý příběh o Melosovi, příběh o bezmezném přátelství, odhodlání a důvěře. Spoléhají na něj, protože je to právě on, kdo dokáže většinou psát rychle a při tom kvalitně. Takadovi však v dokončení příběhu brání 15 let stará vzpomínka na dobu, kdy se se svým přítelem Joushimou dohodli, že společně odjedou do Tokia. On bude psát hry a Joushima v nich bude hrát. Na domluveném srazu v deset na nádraží se ale Joushima neukáže a tak Takada jede sám. Cestou při pohledu z okna vidí Joushimu v zasněžené krajině a v záchvatu vzteku po něm hodí zpět kapesní hodinky, které mu dal…

Takada se v tomto příběhu ztotožňuje s Melosem, který si od krále vyžádal odložení popravy o tři dny, aby mohl navštívit naposledy sestru. Navrhne mu, že jako rukojmího si může vzít jeho starého věrného kamaráda Selinuntia, v reálném době Joushimu, a když se do tří dnů do západu slunce nevrátí, může ho zabít místo něho. I když se Takada rozhodne dát příběhu dobrý konec, Joushima umírá na vrozenou vadu srdce.

 

 

Akutagawa Ryuunosuke - Pavoučí vlákno

,„Jigoku ni youkosou.'' (Vítej v pekle.)

 

Kandata je známá firma, ničema, zloděj a vrah za kterým se věčně honí císařská armáda. Při oslavách vlády císaře Kandata zabije tři lidi, mezi nimi je i matka chlapce, se kterým se srazí náhodou na ulici. Ten ho později najde a do boku mu vrazí nůž. Kandata však nemá na to, aby vztáhnul ruku na dítě a tak se dobelhá na místo, kde se posadí, aby nabral trochu sil. Povídá si tam s pavoukem, než ho najdou císařská vojska, která ho zatknout a následně ho císař odsoudí k trestu smrti nejen za útok na jeho osobu. Kandata je umístěn na kříž a probodán k smrti (stejně jako Ježíš). A jak císař sliboval, tak se Kandata dostává do pekla…

 

 

Akutagawa Ryuunosuke - Obraz pekla

(příběh navazuje na Pavoučí vlákno)

Yoshihide je známý malíř, který pracuje pro císaře. Dlouho je mu ve svých službách oddán, teprve ve chvíli, kdy vidí, jaký císař doopravdy je, krutý a sobecký, otevře pořádně oči. Když ho císař poprosí, aby vyzdobil jeho mauzoleum krásami jeho země, rozhodne se Yoshihide namalovat to, co doopravdy vidí – teror, strach, otroctví. To císaře naštve, a když ho Yoshihide poprosí o poslední pokus, o poslední malbu těla v plamenech pekelných, vyhoví mu. Na hranici však stojí jeho dcera Mitsuki…

 

Aoi Bungaku Series

Datum: 31.10.2013

Vložil: mitebum

Titulek: oakley