Vyhledávání


Ze světa slashe  

slash - párování může s mužem

femme slash - párování ženy se ženou

pre slash - pouhé naznačení vztahu

/ - znaménko pro slash (př. John/Sherlock)

x - znaménko pro yaoi (př. Naruto x Sasuke)

crossover - propojení fandomů

canon - televizí (scénáristy) potvrzený pár

head canon - nápad nebo představa, která se většinou týká OTP

OTP - one true pairing, váš jediný oblíbený pár

AU - alternative universe, alternativní vesmír

PWP - povídka bez děje, pouze sex

Mpreg - mužské těhotenství

Non-con - nedobrovolný sex, mučení, etc.

NSFW - not safe for work, týká se fan artů s erotickou tématikou

Mary Sue - všemi oblíbená postava, která vede k rozuzlení událostí

song fic - povídky na námět písně

fluff fic - sladké, až to kazí zuby

hurt/comfort - bolest, následné utěšení

drabble - krátká povídka o 100 slovech

double drabble - povídka o 200 slovech

tripple drabble - povídka o 300 slovech

Alpha/Beta/Omega - ughr, tohle se ale špatně vysvětluje :D

 

G - volně přístupná povídka

PG - od 13ti let, náznaky

R - od 15ti let, lehce erotický či násilný obsah

NC-17 - 18+

Stop blowing holes in my ship!

24.10.2013 11:49

Díky úterní epizodě Supernatural jsem si něco uvědomila.

 

Být ve fandomu není jen zábava, poznávání nových lidí a věcí, ale taky potýkání se s jinými názory, vyrovnávání se s občasným zklamáním a věcmi, které jsme v životě za žádnou cenu vidět nechtěli. Ve fandomu je samozřejmě spousta lidí, skupinek, která má ráda něco jiného, něco jiného podporuje a něco jiného také očekává. Najdeme tu naprosto normální fanoušky, lidi, co mají rádi slash, herce nebo show samotnou jen pro nějaký její kousek. A teď nemluvím jen o SPN fandomu, to se týká fandomů obecně.

 

Snad žádná show neuteče slídivému oku špionky Amálky, přesněji oku slash fanoušků, kteří dokážou vytvořit takové páry z postav, u kterých byste to nejmíň čekali. Oblíbenost některých těchto pairingů pak roste a roste, až se pomalu skoro celý fandom rozdělí na několik táborů a ty pak každý podporují tu svou loď (ship). Všichni víme, kam vedou rozdílné ideje a potřeby, ostatně se stačí podívat zpátky do minulosti… Vlastně ani tak daleko chodit nemusíme, stačí trošku zapátrat v událostech dnešní doby. Válčí se a asi se pořád válčit bude a to vždy a všude, ať už půjde o přírodní bohatství, obhájení práv anebo fiktivní postavy.

 

Síla vědomí, které je přesvědčené, že něco má být přesně tak, jak jsme si to vysnili, je jako droga. Opájí nás a dodává nám pocit, že máme schopnost konečně změnit svět, (alespoň ten vymyšlený). Karma je ale svině. Každá základna vyšle svou loď, kterou hodlá podpořit nejvíc, jak jen to jde. I tak se ale stává, že se loď potápí a protože fanoušci jsou věrná posádka, jdou s lodí ke dnu, (I will go down with this ship). Tím to ale nekončí.

 

To, co jsem viděla po předvčerejším díle, se dalo pro jednu stranu fandomu popsat asi takhle – jako by vám někdo zaživa vytrhnul srdce z těla. Nic příjemného, ale upřímně se to dalo čekat. Kdo se ve slash části Supernatural fandomu nepohybuje nebo se v něm neorientuje, vysvětlím. Slasheři, ti co párují postavy dle fantazie nebo podle toho, jak je k tomu pošťuchují autoři, si udělali takové dvě velké skupinky. První z nich byla skupinka Wincest, kteří vypravili loď s velkým nápisem Sam/Dean. Ta druhá, která se začala formovat během čtvrté série, si říká Destiel a na boku má napsáno Dean/Castiel. Tyhle dvě strany se přou takových pět let o to, co se stane canonem, neboli oficiálně potvrzeným párem.

 

Myslím, že v úterý spadl Destielařům hřebínek. Je mi jich sice líto, ale na druhu stranu jsem docela šťastná, protože se začínali cpát všude a prohlašovat, že Wincest nemá šanci stát se canonem. Omyl. Supernatural je, cituji slova hlavního scénáristu Erica Kripkeho (a taky vlastně Sery Gamble), „the epic love story of Sam and Dean‘‘. I'm no Angel by se dalo považovat za olej do ohně, což vyústilo v jistou situaci a to tu, že skoro polovina fandomu začala tvůrce nenávidět a prohlašovat, že se na další díl prostě podívat nemůžou, protože už to dál není o Deanovi s Casem. Omluvte mě, ale jakou show to sledujete? Vždycky to byl Sam a Dean proti zbytku světa a to se, pokud vím, během sérií nijak nezměnilo. Bylo jasné, že Dean si vybere Sama. Vždycky to byl Sam. Navíc Cas je teď člověk, čeká ho spousta učení a objevování... Takže tu máme zase lodní válku.

 

Dneska ráno jsem narazila na tweet Osrica a chtělo se mi brečet, jak mi bylo líto, že vztahy mezi fanoušky zase vřou. Můžete si ho přečíst tady. Hádky v rodině vždycky zabolí, a jelikož považuji SPN fandom za svou rodinu, musela jsem si někam postěžovat. A tak to odnesl blogíseQ. Bojím se teď chodit na tumblr, protože nevím, na co tam narazím a o videích na YTB ani nemluvím, je teď lepší nesjíždět na komentáře. Tahle zdánlivá křivda bude ve vzduchu viset ještě dlouho, ne-li do konce deváté série. Občas opravdu lituju, že není víc multishipperů, prostě lidí, co jsou pro úplně každou špatnost.

 

Stop blowing holes in my ship!

Datum: 09.01.2015

Vložil: spnwin

Titulek: Svatá pravda

Naprostý souhlas s autorkou článku. Pokud chtějí Destiel shippers fandit, neberu jim to. I když upřímně jsem všech prozatím devět sérií shlédla několikrát a opravdu pečlivě, stále ještě nemohu přijít na to, na jakém základě shippují zrovna Destiel. Sam&Dean samozřejmě ano, důvody pro jejich ship by vydaly na samostatný dlouhý článek, navíc s požehnáním autorů (viz Kripke i Gemble a jejich "epic love story of Sam&Dean...)... Destiel shippers se buď musejí smířit s původními plány autorů seriálu nebo koukat na jiný seriál. Při zapojení zdravého rozumu musejí vědět, že zrovna Destiel nebyl, není a nebude reálný. Dokonce i Jensen se vyjádřil vůči Destiel odmítavě. Takže, ať se jim to líbí nebo ne, začalo to, je to a skončí to se Samem a Deanem a jejich vzájemným vztahem.

Datum: 24.10.2013

Vložil: Saku

Titulek: And that's fucking true

Destiel mi nikdy nevadil. Znechutili mi ho až lidi. A tak už to koneckonců bývá skoro u všeho.

Datum: 24.10.2013

Vložil: Rišu :3

Titulek: Re: And that's fucking true

Tak nějak... Nikomu neberu jeho názor, ale co je moc, to je moc. D:

Datum: 24.10.2013

Vložil: Saku

Titulek: Re: Re: And that's fucking true

Ou jé. Ale stejnak to nakonec vnucujeme my, víš co (-_-)ゞ゛

Datum: 24.10.2013

Vložil: Rišu :3

Titulek: Re:2 And that's fucking true

Jak jinak, na někoho se to svést musí. :D

Datum: 25.10.2013

Vložil: Saku

Titulek: Re: Re:2 And that's fucking true

Zase by se mohl někdo ozvat 8D

Datum: 25.10.2013

Vložil: Rišu :3

Titulek: Re:4 And that's fucking true

neříkej 2x :D

Datum: 25.10.2013

Vložil: Saku

Titulek: Re: Re:4 And that's fucking true

S klidem o tom třikrát zajódluju 8D